Powiatowa Stacja
Sanitarno-Epidemiologiczna
w Siemiatyczach

„Dopalacze” - (nowe narkotyki ) – substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie, oddziaływujące na układ nerwowy w podobny sposób do znanych już narkotyków. Pozyskiwane z roślin, bądź produkowane przez człowieka (syntetyczne dopalacze). Zawierają substancje niezwykle groźne dla życia i zdrowia, o różnym działaniu, na podstawie którego możemy podzielić je na trzy grupy:

  • O działaniu pobudzającym
  • O działaniu halucynogennym
  • O działaniu zbliżonym do działania marihuany

Większość „dopalaczy” już w niewielkich dawkach działa na ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy), dlatego w łatwy sposób może dojść do przedawkowania, które prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a w najgorszym przypadku do śmierci.

Nigdy nie wiadomo z jakimi substancjami mamy do czynienia w przypadku „dopalaczy” i w jakich ilościach ich użyto przy produkcji. Konsekwencją tego jest brak badań na temat sposobu oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak wielkie szkody są w stanie wyrządzić w organizmie oraz jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego trudno jest udzielić skutecznej pomocy medycznej osobie, która je zażyła. Dodatkowo produkcja „dopalaczy” odbywa się w niesterylnych warunkach, przez co często znajdują się w nich różne inne zanieczyszczenia negatywnie oddziaływujące na organizm.

Gdzie szukać pomocy?

W razie podejrzenia, że mamy do czynienia z objawami zatrucia po spożyciu „dopalaczy”, takimi jak: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu, czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe, należy bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe ratunkowego – nr. Tel. 112 lub 999.

Do czasu przybycia pogotowia mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanej osobie.

Szczegóły udzielania pomocy dostępne są pod linkiem:

Więcej informacji:

Pliki do pobrania: